22.8 C
Skopje
Monday, July 4, 2022

Трамп: Елиминиран е и наследникот на Багдади

Најчитани вести

Американскиот претседател Доналд Трамп тврди дека е елиминиран и наследникот на лидерот на Исламска држава, Абу Бакр ал Багдади, кој викендот беше убиен во операција на американските војници во Сирија.

„Само што добив потврда дека американските сили исто така го елиминираа заменикот број еден на Багдади. Тој многу веројатно го презеде водството. Меѓутоа, и тој е мртов“, објави Трамп на Твитер.

Тој не го наведе идентитетот на лицето ниту околностите на неговата смрт. Засега не е јасно дали Трамп мислеше на смртта на портпаролот на ИД. Курдските сили претходно соопштија дека при напад во северниот дел на Сирија убиен е Абу Хасан ал Мухаџир, десната рака на Ал Багдади и портпарол на ИД.

Трамп во неделата објави дека Ал Багдади е убиен во операција на американските сили во сириската провинција Идлиб.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com