29.8 C
Skopje
Wednesday, June 29, 2022

Трамп до универзитетите: Укинете го антисемитизмот ако сакате пари

Најчитани вести

Американскиот претседател Доналд Трамп потпиша извршна наредба за забрана на федералните фондови наменети за универзитетите и колеџите, кои дозволуваат анти-семитизам. Како што се наведува, наредбата е насочена кон сузбивање на антисемитистички малтретирања на факултетскте кампуси, кои неговата администрација ги опишува како растечки проблем.

„Ако сакате да прифатите огромен износ на долари од државата кои ги добивата секоја година, морате да го одбиете антисемитизмот. Многу е едноставно“ им порача Трамп на универзитетите.

Насловот 6 од Законот за граѓански права забранува дискриминација врз основа на раса, боја и национално потекло во програми и активности што добиваат федерална финансиска помош.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com