21.8 C
Skopje
Saturday, July 2, 2022

Трамп до Сенатот: Влезот на Северна Македонија во НАТО нема да биде оптоварување за воениот буџет на САД

Најчитани вести

Американскиот претседател Донлад Трамп испрати синоќа писмо до претседателот на Сенатот во врска со зачленувањето на Македонија во воената алијанса НАТО.

Во писмото се вели дека влезот на нашата земја во НАТО нема да има ефект на зголемување на процентот на уделот на САД во општиот буџет на НАТО.

-Вклучувањето на Северна Македонија во НАТО не ја намалува способноста на САД да ги исполнат нивните воени обврски надвор од Северноатлантскиот регион“, истакна Трамп во писмото.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com