27.8 C
Skopje
Saturday, May 28, 2022

Трамп до Иран: „Претпазливо со заканите“

Најчитани вести

Американскиот претседател Доналд Трамп реагираше на најавата на Иран дека наскоро ќе го пречекори максимумот на збогатен ураниум, наведувајќи дека таквите закани можат да му се вратат на Техеран.

„Претпазливо со заканите Иран“, напиша Трамп на Твитер. Деновиве Меѓународната агенција за атомска енергија потврди дека Иран има резерви на слабо збогатен ураниум кои се поголеми од предвиденото со нуклеарната спогодба со светските сили од 2015 година. Трамп во минатата година ја напушти оваа спогодба.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com