34.8 C
Skopje
Thursday, August 18, 2022

Трамп го ограничува приемот на мигрантите

Најчитани вести

Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп соопшти дека планира да го намали бројот на мигрантите кои ќе бидат примени во САД следната финансиска година, која почнува од 1 октомври.

Нивниот број ќе изнесува до 18.000, а годинава беа примени 30.000.

Пред три години, администрацијата на претседателот Барак Обама си постави цел за прием на 110.000 мигранти. Белата куќа соопшти дека е претрупана со апликации за азил и бегалски статус, речиси еден милион барања.

Најголемиот дел од барањата, како што пренесе „Ројтерс“, доаѓаат од мигранти од Средна Америка – Хондурас, Салвадор и Гватемала, но и и од Ирак.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com