7.8 C
Skopje
Tuesday, December 6, 2022

Трамп во викендот во посета на Јужна Кореја

Најчитани вести

Американскиот претседател Доналд Трамп оваа недела ќе ја посети Јужна Кореја за да разговара за начините за заживување на нуклеарните разговори со Северна Кореја, објави Кабинетот на јужнокорејскиот претседател.

-Трамп треба да ја започне својата дводневна посета в сабота и да одржи самит со претседателот Мун Џае-ин в недела, по самитот на лидерите на Групата од 20 најголеми економии во западниот град Јапонија Осака, изјави портпарол на претседателот Мун.

Посетата на Трамп се реализира откако во минатата недела тој размени писма со севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести