25.8 C
Skopje
Thursday, May 26, 2022

Традицијата продолжи, Шкендија го елиминира Вардар во Купот

Најчитани вести

Актуелниот фудбалски шампион на Македонија, тетовска Шкендија кој се соочува со резултаска криза во првенството, забележа победа во Купот против лутиот ривал Вардар (1:0) и го елиминира во осминафиналето од најмасовното натпреварување. Шкендија на чија страна е традицијата во куп-натпреварувањето на реваншот од осминафиналето славеше со погодокот на Агим Ибраими. Првата средба во Скопје заврши без победник (2:2).

Вардар кој е лидер во првенството и 13 натпреаври во низа незнаеше за пораз овојапат немаше решение како да се справи со Шкендија. Во првото полувреме двете екипи делуваа анемично, а во вториот дел Шкендија беше таа која го диктираше темпото и на неколку пати го стави на маки голманот на скопјани Филип Гачевски, кој неможеше да го спречи и ударот на Ибраими во 74. минута.

Резултати од денешните одиграни осминафинални мечеви:

ШКЕНДИЈА – Вардар 1:0 (3:2)

Македонија ЃП – БРЕГАЛНИЦА 0:0 (0:1)

Осогово – А. ПАНДЕВ 1:4 (1:7)

Силекс – ШКУПИ 1:1 (1:1)

РАБОТНИЧКИ – Пелистер 4:0 (5:1)

Охрид – ЛАБУНИШТА 2:3 (2:5)

СТРУГА ТЛ – Борец 1:0 (1:0)

Во заградата се вкупните резултати од двата натпревари

Утре играат: РЕНОВА – ТИКВЕШ (2:0)

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com