-2.2 C
Skopje
Monday, January 17, 2022

Трагедија во Тетово: За една недела, четворица членови од исто семејство починаа од ковид

Најчитани вести

Четворица членови од исто семејство починале во ковид центарот во тетовската болница, потврди за Слободен печат доктор Миранда Пајазити.

Сите четворица пациенти биле од исто семејство и според едпидемиолошката анкета дале податок дека присуствувале на свадбена прослава, а починале во период од една недела.

–Сега е пандемија. Насекаде треба да има аларм за негрупирање и дистанца. Кај нас тие мерки не се почитуваат и за жал имаме многу голем број починати. Повеќето се со слаб имунитет и се е генетика. Имаме починати неделава четворица од исто семејство. Тие се заразиле на свадба и за жал починаа. Лицата се од една фамилија, живееле во две куќи една до друга и постојано биле во контакт. Кога се зема целата фамилијарна анамнеза, се гледа дека имаат наследни болести и слаба генетика. Имаме и семејства каде имале многу тешка клиничка слика па излегле со добри резултати од болница. Граѓаните не се чуваат, имаат слаб имунитет и повеќето се невакцинирани. Седат во групи, не носат маски, а не се вакцинирани, ни изјави доктор Пајазити.

Според неа, делта варијантата на ковид е многу распространета и лесно се шири, а причината што толку млади пациенти завршуваат фатално е слабиот имунитет и тоа што не се вакцинирани.

-Делта варијантата е посилна и за разлика од претходната варијанта, каде еден заразен можеше да зарази максимум тројца, сега еден може да зарази деветмина, вели докторката.

Во тетовскиот ковид центар кратко, на неколку часа била третирана и најмладата пациентка во земјава која почина вчера на 15 годишна возраст. За неа од болницата ни кажаа дека била донесена во исклучително тешка состојба, со пневмонија а лекувањето го отежнувало и тоа што имала прекумерна телесна тежина, поради што решиле да ја препратат на Инфективната клиника во Скопје. Но и таму и покрај сите администрирани лекови, лекарите не успеаја да се изборат за нејзиниот живот. Еден ден претходно, во тетовската болница од ковид починала и нејзината мајка.

Во ковид центарот во Тетово изминатата ноќ починале двајца пациенти. Хоспитализирани се 108 лица, а имало 146 амбулантски прегледи.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com