19.8 C
Skopje
Monday, July 4, 2022

Тој помина 72 часа во кафез со 72 отровни змии за да докаже дека тие гризаат само кога се испровоцирани!

Најчитани вести

Иако Гинис му порача на Нелам дека неговиот рекорд ќе се смета за валиден дури и ако помине половина час надвор од стаклениот кафез секој ден, Индиецот помина 72 часа во него без пауза.

Познатиот индиски херпетолог Нилам Кумар Каир собори еден од најлудите рекорди досега. Имено, овој љубител на рептили во младоста помина 72 часа во стаклен кафез со 72 отровни змии за да докаже дека змиите гризат само кога се испровоцирани.

Тој го стори тоа во 1986 година, една година откако Питер Снајемарис помина 50 часа во кафез со 18 отровни змии и шест отровни во Јоханесбург. Нелам верувал дека еден Индиец заслужува да го сруши тој рекорд бидејќи Индија е позната како земја на змии. И покрај противењето на полицијата и властите, на 20 јануари 1986 година тој влегол во стаклен кафез со 72 змии.

Нелам бил фасциниран од змиите уште од неговите 20-ти години, кога работел како менаџер за одморалишта во близина на Мумбаи. Рептилите беа чести гости таму, и за разлика од другите членови на персоналот кои ги убиваа, тој никогаш не можеше да го стори тоа.

„Не сакав да им наштетам на толку убави и претежно безопасни суштества. Почнав да ги ловам и да ги пуштам во дивината. Еднаш фатив змија и ја однесов во институт во Мумбаи. Таму ми рекоа дека тоа е отровница и дека е премногу ризично да се носи така. Тој инцидент ја зголеми мојата самодоверба и храброст и започна мојата опсесија со змии “, откри Нелам.

Со рушење на рекордот, привлече инвеститори

Потоа изгради мал парк за змии во неговиот двор, и бидејќи планираше да отвори вистински парк за змии и истражувачки центар, поставувањето нов Гинисов рекорд беше подвиг што може да обезбеди да ги привлече потребните инвеститори.

Иако Гинис му порача на Нелам дека неговиот рекорд ќе се смета за валиден дури и ако помине половина час надвор од стаклениот кафез секој ден, 28-годишникот мина 72 часа во него без пауза. Повремено, тој мораше нежно да ги придвижува своите „цимери“ кои со текот на времето станаа љубопитни и почнаа да се качуваат на него, но никој од нив не го гризна во тој процес.

Благодарение на соборувањето на светскиот рекорд, тој го реализираше својот план за изградба на парк за змии. Покрај тоа, тој беше првиот Индиец кој основаше сиропиталиште за животни и во моментов се обидува да ги инспирира младите да ја почитуваат природата и животната средина преку неговото училиште.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com