-0.2 C
Skopje
Sunday, December 5, 2021

Точка на ужасот: Место кое чува спомени од најсмртоносниот настан во историјата

Најчитани вести

Облак од пепел го замаглил небото и настапила ноќ која траела една година. Температурите паднале под нулата, а скоро 75 проценти од живите суштества на Земјата се избришани…

Во средината на осумдесеттите години, група американски археолози проучувале сателитски снимки на полуостровот Јукатан во Мексико и забележале скоро совршен прстен со дијаметар поголем од 200 километри.

Карактеристичните дупки исполнети со чиста сина вода се типичен мотив за туристички брошури кои се чини дека се случајно расфрлани низ полуостровот, но кога ќе се погледнат од вселената, тие создаваат полукружна шема.

Денес е познато дека овој потег, кој се чини дека е исцртан ко со шестар, всушност е лузна која ја оставил астероид широк околу 12 километри кој го погодил Јукатан и експлодирал со незамислива сила. Така настанал кратерот Чиксулуб, кој му го должи своето име на истоимениот град. Со дијаметар од повеќе од 180 км, се смета за едно од најголемите влијанија на небесните тела во историјата на Земјата.

Една од најсмртоносните катастрофи на планетата е поврзана со масовно истребување на диносаурусите, а научен труд со кој се потврдува ова беше објавен пред девет години во „Science Journal“. Научниците ги отфрлија другите теории, како што е масовна вулканска ерупција и други можни сценарија. Се верува дека ударот на астероидот во моментов направил кратер длабок 30 километри и предизвикал слична реакција на земјата како што „би се однесувало“ езеро ако се истури куп чакал во него.

Во следните години, светот се променил до непрепознатливост. Облак пепел го замаглил небото и настапила ноќ која траела една година. Температурите паднале под нулата, а скоро 75 проценти од живите суштества на Земјата се збришани.

Денес, оваа централна точка на имагинарниот круг е на околу еден километар под малото гратче Чиксулуб Пуерто. Во село од неколку илјади жители, ниски куќи обоени во жолто, бело и портокалово опкружување на скромниот градски плоштад.

Љубителите на диносаурусите кои го посетуваат местото за да го почувствуваат духот на минатото, честопати се губат по обрасните патишта и завршуваат во блискиот Чиксулуб Пуебла. Но, кога ќе дојдат на вистинската локација, ќе наидат на неколку потсетници на катастрофата над сите катастрофи – цртежи на диносауруси насликани од локалните деца.

Во близина е игралиште со сауроподи, како и бетонска коска околу која посетителите можат да добијат увид во разни видови изумрени жители од античкото минато. На околу 45 километри јужно се наоѓа музејот за кратери на Чиксулуб, кој беше отворен кон крајот на минатата година и каде посетителите можат да дознаат повеќе за настаните кои го сменија лицето на Земјата.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com