Home » ТОП 5 автомобили кои можете да ги купите до 3000 евра: За овие вреди

ТОП 5 автомобили кои можете да ги купите до 3000 евра: За овие вреди

by Журнал.мк

Доколку сакате да купите автомобил, а имате буџет од само 3000 евра, тогаш ве советуваме да обрнете внимание на овие возила…

Решивме да разгледаме одблизу на користените автомобили и да видиме што се продава, какви се цените и за колку пари можеме да пазариме добар половен автомобил. 

Се фокусираме на поевтини автомобили, но ги прескокнавме оние ултра ефтините, затоа што постои добра шанса дека нешто не е во ред со нив. Исто така, не сакавме да разгледуваме ниту прескапи автомобили, но се одлучивме да видиме што може да се купи со буџет од 3000 евра. Се согласуваме дека ова не е мала сума на пари и дека во овие тешки времиња ова исто така се чини како богатство, но за добар автомобил, ова се навистина половни цени.

На сајотвите за продажба на автомобили може да најдете се, но успеавме да најдеме 5 марки на автомобили за кои сметаме дека се најисплатливи. Ја зедовме предвид годината, километражата, одржувањето, но и производството на возилото, па еве каква листа направивме:

1.Голф 4

Голфот е на прво место од доста очигледни и добро познати причини. Овој германски автомобил со години држи голема репутација и е многу долготраен и издржлив, па затоа е одличен откуп за овие пари. Иако Golf Fours сега е стар околу 15 години, сметаме дека оваа цена е сепак добра за овој автомобил. Се разбира, постојат модели што можат да се купат за многу помалку пари, а некои ја надминуваат цената од 3000 евра, па ќе може да ги најдете и по малку повисоки суми.

2.Рено Клио

Овој градски автомобил е сè уште еден од фаворитите и неговата цена сега се движи околу 2300-2500 евра, што е одлично за автомобил кој е удобен, долготраен и чини многу малку. Овој автомобил е дефинитивно супер зделка, ако барате помал автомобил.

3.Цитроен Ц5

Ако сте некој кој сака караван или автомобил како лимузина, тогаш Ц5 е одличен избор за вас. Овој автомобил може да се најде и за цена доста помала од 3000 евра, но ова е средна цена. Уште едно француско возило кое се покажа како одлично и што после сите овие години е совршен избор.

4.Мерцедес Бенц А

Мерцедес е познат по својот квалитет, а класата Мерцедес А сега е достапна по одлична цена. Овој автомобил не е класична мечка и е со помала големина. Можеби е поскапо да се одржува, но за овие пари сепак ќе може да возите Мерцедес кој сигурно ќе ви трае долго време. Овие автомобили дури можат да се најдат за помалку од 2000 евра, но ве советуваме да барате малку повеќе зачувани и поквалитетни модели.

5.Фиат Гранде Пунто

Фиат можеби го следи глас дека возилото е со лош квалитет, но за овие пари можете да го купите автомобилот со најмала старост и најмала километража, па постои можност дека тој е во најдобра состојба и ќе имате најмалку проблеми со овој модел. Некои модели надминуваат над 3000 евра од автомобил, додека некои се поевтини, но ова е супер градски автомобил, кој е доста економичен.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More