30.8 C
Skopje
Sunday, July 25, 2021

Том Круз ги врати статуетките на Златниот глобус, Скарлет Јохансон бесна: „Тие се сексисти!“

Најчитани вести

Холивудското здружение на новинари, кое го организира доделувањето на наградите, е критикувано за недостаток на разновидност и неспроведување на реформите

Холивудската мегаsвезда Том Круз, 58, се приклучи на се поголемиот број актери кои остро ги критикуваат организаторите на Златниот глобус за недостаток на разновидност и наводна корупција. Според „Мирор“, херојот на филмовите „Топ Ган“ и „Невозможна мисија“ решил да ги врати своите три освоени награди поради споменатите полемики и неспроведувањето на неопходните реформи.

Како што расте бесот против Холивудската асоцијација за странски печат (HFPA), се очекува и други наградени актери да го следат примерот на Том.

Круз ги врати трофеите освоени во следните категории: за најдобра машка улога во „Џери Мегваер“ во 1997 година, за најдобра машка улога во „Роден на 4 јули“, 1990 година и за најдобра споредна машка улога во „Магнолија“ во 2000 година.

Пред него, Нетфликс, Амазон и Ен-Би-Си исто така го кренаа својот глас против здружението на новинари.

– Потребно е многу време и работа за големи промени и ние цврсто веруваме дека HFPA ќе го даде својот максимум за успешно спроведување на потребните реформи. Сепак, Ен-Би-Си нема да ги емитува Златните глобуси за 2022 година. Под претпоставка дека организацијата работи интензивно за да го спроведе својот план, се надеваме дека ќе можеме да ја емитуваме програмата во јануари 2023 година – се вели во соопштението издадено од НБЦ.

Ворнер Брос исто така во понеделникот извести дека ќе престане да одржува проекции и други настани за HFPA сè додека не се воведат значителни промени.

Да потсетиме, HFPA се најде во големи проблеми откако Лос Анџелес Тајмс објави сомнителни податоци за недостаток на разновидност во самата асоцијација која ги организира Златните глобуси. Се покажа дека немало ниту една црна личност меѓу 90-тината членови со право на глас, и затоа беа повикани на итни реформи.

image

Холивудското здружение на странски новинари деновиве беше остро критикувано од Скарлет Јохансон (36), која имаше дури пет номинации за Златен глобус за време на нејзината успешна кариера. Таа јавно ги повика другите во филмската индустрија да ја бојкотираат организацијата освен ако не направи значителни внатрешни промени.

– Во неколку наврати бев соочена со сексистички прашања и забелешки од одредени членови на ХФПА. Нивното лошо однесување се граничи со сексуално вознемирување. Ако нема фундаментални реформи во здружението, тогаш очигледно е време да се оддалечиме од HFPA и да се фокусираме на важноста и силата на единството во рамките на нашите синдикати и индустријата како целина “, рече Скарлет, а пренесува Би–Би–Си.

Актерката беше поддржана и од нејзиниот колега од филмот „Одмаздници“, Марк Руфало (53).

– Ние мора да ги исправиме неправдите од минатото. Искрено, како неодамнешен добитник на Златен глобус, не можам да се чувствувам горд или среќен што ја добив оваа награда “, напиша актерот на Твитер.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести