Токио протестира поради инцидентот меѓу Москва и Сеул

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on google
Share on linkedin
Share on email
Share on print

Токио вложи протест до Сеул и Москва поради инцидентот кој се случи над Јапонското Море, кога јужнокорејски борбени авиони со истрели предупредиле руски авиони.

– Такви активности над нашата територија се неприфатливи, соопшти јапонската Влада, додавајќи дека е вложен дипломатски протест.

Јужнокорејски борбени млазни авиони отвориле оган за предупредување, откако наводно руски воен авион го нарушил воздушниот простор на Јужна Кореја.

Според јужнокорејското Министерство за одбрана, еден руски авион влегол во воздушниот простор на земјата, но Русија тоа го отфрла.

Руското Министерство за одбрана претходно соопшти дека нивни авиони не нарушиле граници на други земји и летале согласно меѓународните правила, на повеќе од 25 километри одалеченост од островот Докдо и без нарушување на воздушниот простор на Јужна Кореја.

З.Х.

Оставете коментар

Актуелно

@2019 – Новинска агенција ЖУРНАЛ. Сите права се задржани.

Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.