16.8 C
Skopje
Monday, June 21, 2021

Товарен воз со токсични материи излета од шините во САД

Најчитани вести

Во близина на градот Сибли во американската држава Ајова, воз на компанијата „Унион Пацифик“, кој превезувал тенкови и вагони со опасни материи, излетал од шините, по што избувнал пожар.

Локалните власти наредија евакуација на околу 80 лица на пет милји од местото на несреќата, но засега нема извештаи за жртви.

47 вагони скокнаа од шините, а истрагата за причините за оваа несреќа е во тек, објавено е од седиштето на „Унијата Пацифик“, пренесува „Ројтерс“.

Според началникот на локалната противпожарна служба, амонијакот и минералните ѓубрива биле транспортирани во цистерни и вагони.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести