15.8 C
Skopje
Friday, May 27, 2022

Тоалетна хартија наместо Мицубиши Пајеро- неверојатна пренамена на фабриката

Најчитани вести

Mitsubishi одлучи да ја продаде својата фабрика во централна Јапонија за околу 34 милиони долари. Станува збор за фабрика во која се произведуваше Mitsubishi Pajero, а затворена во 2020 година. Тоа е првата фабрика од 2001 година што се затвора во Јапонија.

Познат е и новиот сопственик на фабриката. Како што дознава Nikkei Asia, станува збор за Daio Paper, производител на хартиени марамчиња и тоалетна хартија. Фабриката ќе премине во рацете на новиот сопственик до крајот на месецот, а се уште не се знае дали и кога ќе започне производството.

Да потсетиме, фабриката во своите најдобри години произведуваше до 170.000 возила, додека во 2019 година произведе само 63.000 возила. Истовремено, падна и производството на Mitsubishi, кое минатата година ја заврши со произведени околу 400.000 возила, што е намалување за околу 30% во однос на периодот пред пандемијата.

Mitsubishi со продажбата на фабриката се обидува да ги намали фиксните трошоци, но и да обезбеди средства за отпремнини за околу 650 непроизводствени работници. Кога станува збор за работниците во фабриката, третина се преместени на позиции во компанијата, третина нашле друга работа, а останатите работници се пензионирале предвреме или ќе бидат вработени кај нов сопственик.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com