7.8 C
Skopje
Monday, December 5, 2022

Тинејџер од САД си ја убил 8- месечната ќерка: Девојчето имало скршени ребра, повреди на черепот и внатрешно крварење

Најчитани вести

Осумнаесетгодишниот Џејден Стрејт од Ајова признал вина за убиството и уште неколку злостортва за кои е обвинет.

Девојче од само осум месеци, починало во јули 2018 година откако се здобила со неколку внатрешни повреди, вклучувајќи и скршени ребра, пукната слезина, внатрешно крварење и неколку скшеници на черепот.

Лекар кој претходно го прегледал и лечел бебето, пред да почине изјавил дека повредите не се последица на „ненамерен напад и нe може да се сметат како ненамерни и случајни.

На Џејден му е изречена максимална казна затвор од 100 години и обвинет е по шест точки.

Обвиниетиот кој во момент на делото имал 17 години, бил сам дома со ќерата, додека неговата девојка била излезена, а кога се вратила го затекнала бебето со тешки повреди, а тој побегнал.

Прво е осуден на 50 години, но казната му е продолжена за пет години по три точки за намерно нанесување повреди и две точки за загрозување на живот на дете и нанесување тешки повреди.

https://twitter.com/_aintchuri/status/1027618929215201281

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести