21.8 C
Skopje
Tuesday, July 5, 2022

Тимот Data Grabbers победи на хакатонот за отворени податоци на Метаморфозис

Најчитани вести

На третиот Хакатон за отворени податоци што го организираше Фондацијата за интернет и општество „Метаморфозис“ победи тимот Data Grabbers, со решение што ќе овозможи мапирање на сите фармацевтски продавници и здравствени установи во земјата, како и споредба на цените на производите во различни аптеки.

Победничкиот тим доби парична награда од 3.000 евра.

Хакатонот за отворени податоци се организираше во рамките на Проектот на УСАИД за граѓанско учество Civic Engagement Project-North Macedonia и се одржа од 24 до 27 март, на него се натпреваруваа 24 учесници распределени во 5 работни тимови.

Во следните неколку месеци, победничкиот тим ќе работи со Фондација Метаморфозис на развивање на софтверското решение.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com