27.8 C
Skopje
Saturday, July 2, 2022

Тимоние во Тетово: Не е целта само да се почнат преговори со ЕУ, туку сите точки да ги исполните

Најчитани вести

Отворањето на преговори за членство во ЕУ треба да е одраз на заслуги за да има успех и за вас и за Европа. Не е целта само да се почнат преговори, туку сите точки да ги исполните, да ги реализирате и Македонија да почне преговори, изјави францускиот амбасадор Кристијан Тимоние.

„Нашата цел е да стремиме кон тоа да креираме независна Европа која што ќе соработува со сите земји членки. Исто така со сите држави на целиот свет. Со цел што повеќе да се интегрираме и соработуваме“, рече Тимоние, одговарајќи на новинарско прашање за почетокот на преговори на Македонија со ЕУ по одржаното предавање пред студентите на Универзитетот на Југоисточна Европа во Тетово на тема „Надворешната политика на Франција“.

Тој порача дека има одлични услови и стипендии за учење француски јазик во неговата земја, а се прават обиди да има добри можности за тоа и на македонските универзитети.

На средба со раководството на УЈИЕ се разговарало токму за поинтензивна соработка околу студии по француски јазик.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com