0.8 C
Skopje
Sunday, January 23, 2022

ТикТок е пред сите!

Најчитани вести

TikTok беше најпреземаната апликација во светот во 2020 година, бидејќи го освои првото место од Facebook Messenger, објави компанијата за апликација за дигитална аналитика Ени.

Кинеската платформа за споделување видеа е единствената апликација која не е во сопственост на Фејсбук меѓу петте најголеми преземања во светот.

Сопственикот на TikTok, BiteDance, мултинационална компанија за интернет технологија со седиште во Пекинг, го држи првото место во неговата земја, со видео апликација на кинески Douiin, кинески колега на TikTok, објави во вторникот Би -Би -Си.

Популарноста на TikTok продолжи да расте, особено откако поранешниот американски претседател Доналд Трамп се обиде да го забрани во Америка.

Од почетокот на истражувањето за 2018 година, водечката позиција ја имаат апликации во сопственост на Фејсбук, кои сѐ уште доминираат на ранг листата.

Апликациите на Закерберг се рангирани меѓу првите пет, а покрај Messenger на Facebook, тука се и WhatsApp и Instagram.

Минатата година, тогашниот американски претседател Доналд Трамп нареди забрана за нови преземања на „Тикток“ во САД.

Администрацијата на Трамп тврдепе дека апликацијата претставува закана за националната безбедност затоа што ги ставила на располагање сите податоци за корисниците на кинеските власти.

Според Би -Би -Си, компанијата постојано ги отфрла обвинувањата.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com