18.8 C
Skopje
Sunday, August 14, 2022

Тие го дочекаа својот 100-ти роденден и не се грижеа за правилата: Еве што јадеа секој ден!

Најчитани вести

Луѓето кои доживеале сто или дури неколку години често одговараат на прашања во врска со нивната исхрана.

Многумина очекуваат дека менито најверојатно вклучува овошје, зеленчук… и дека тие се грижат за она што го консумираат воопшто.

 1. Сланина
  Сузана Мушат Џонс го доживеа својот 116-ти роденден. Таа беше позната по тоа што појадуваше четири парчиња сланина, јајца и гриз.Спиела и по 10 часа на ден, што можело да влијае на нејзината долговечност.
 2. Живи јајца
  Ема Морано е родена во 1899 година и живееше до 117 години. Таа има ритуал на диета уште од тинејџерските денови.Имено, повеќе од 90 години таа јадеше три јајца секој ден, од кои две беа живи!
 1. Чоколадо
  Според официјалните документи, Џени Калмент е личноста што живеела најдолго. Таа го прослави својот 122 роденден.Таа беше активна цел живот, а се вели дека возела сто велосипеди! Оваа дама секој ден правеше нешто што на луѓето им се препорачува да го избегнуваат – јадеше големи количини на чоколадо.
 2. Чипови
  Матилда Курсија имала необичен ритуал во текот на 101 година од животот, кога станува збор за храната. Иако вежбаше секој ден, мораше да јаде три чипс пред спиење.
 1. Суши
  Таки Окава, која живееше 117 години, веруваше дека две работи придонеле за нејзината долговечност – сон и суши. Се обиде да спие најмалку 10 саати, а обожаваше да јаде суши со ориз, бари на пареа со вода и оцет.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com