7.8 C
Skopje
Saturday, May 21, 2022

Тејлор Свифт ја освои главната награда на MTВ Видео музички награди

Најчитани вести

Забележителната кариера на Миси Елиот, рапер, пејачка, текстописец, продуцент и танчерка чии музички спотови го придвижија музичкиот свет во последните две децении, е призната за нејзината креативност на MTV Music and Video Awards, во 2019 година, каде Тејлор Свифт ја освои грандиозната награда со својата lgbt песна “You Need to Calm Down”.

Миси Елиот ја доби „наградата за видео-авангарда на Мајкл Џексон“ на синоќешната церемонија во центарот на Прудентал, Newујорк, Њу Џерси.

„Работев напорно две децении и никогаш не мислев дека ќе застанам тука и ќе ја добијам оваа награда“, рече Елиот. Четириесет и осумгодишната пејачка исто така ја посвети нејзината награда на танцовата заедница и рече дека нејзините инспирации за музичко видео биле Мадона, Питер Габриел и Баста Римс.

Таа, исто така, му оддаде почит на покојната икона на R&B Алијана, со која беше блиска и соработуваше. Осумнаесеттата годишнина од смртта на Алаја беше вчера.

Тејлор Свифт ја освои наградата Видео на годината со песната “You Need to Calm Down”. Таа ја отвори вечерта со церемонија на доделување награди и подоцна ја испеа баладата „Љубовник“, насловната песна од нејзиниот нов албум објавена во петокот.

Свифт синоќа освои три награди, заработувајќи најмногу победи на вечерта со Ариана Гранде и Били Ајлис.

Аријана Гранде беше прогласена за Уметничка на годината, а Били Ајлис, која беше наградена за најдобар нов уметник,а не присуствуваше на синоќешната церемонија.

„Old Town Road“, најдолготрајната на листите песна на Топ 100 песни на Билборад, ја освои наградата за песна на годината и најдобар режисер.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com