32.8 C
Skopje
Monday, July 4, 2022

Техничка Влада, имињата од ВМРО-ДПМНЕ после 15 декември

Најчитани вести

До 15 декември нема да бидат познати имињата од ВМРО ДПМНЕ кои ќе ги вршат функциите во 100 дена на техничката Влада. Извори од партијата на Христијан Мицкоски велат дека до средината на декември предметот ќе биде отворен за партиските органи каде се очекува да бидат утврдени имињата. Неофицијално, по 17 декември, опозицијата ќе излезе со конкретни предлози.

Од друга страна, СДСМ, која според опозицијата се обидува да го одложи датумот на изборите, ги негира гласините дека за да биде 12 април датум за предвремени парламентарни избори, е во грч во собраниската Комисија за избори и именувања. Ниту социјалдемократите не го соопштуваат името на функционерот кој ќе го замени премиерот Зоран Заев по 3 јануари, и во овој контекст не даваат детали за судбината на министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска, која исто така треба да си замине.

Неофицијални извори од извршната власт не ја исклучуваат можноста Заев да го замени Оливер Спасовски, бидејќи министерството за внатрешни работи ќе ù припадне на опозицијата 100 дена, додека Царовска се шпекулира дека ќе го заменува вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев. Заминувањето на Анѓушев го потврди и премиерот Заев, кој појасни дека вицепремиерот за економски прашања може да биде сменет за време на мандатот на техничкиот премиер.

Партиите не даваат детали дали ќе го потврдат датумот на изборите и ќе побараат од претседателот Стево Пендаровски да свика нова лидерска средба. На 3 јануари, повикувајќи се на договорот меѓу политичките субјекти, се очекува Владата да има технички карактер. На местото на Заев доаѓа како технички премиер човек од СДСМ, додека опозицијата ќе го предводи министерствата за внатрешни работи, земјоделство и труд и социјална политика. Мнозинството предлага дополнителни заменици во МВР, труд и социјала и земјоделство, а опозицијата во финансии и администрација.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com