17.8 C
Skopje
Sunday, March 26, 2023

Техеран повторно ќе лансира сателит во вселената

Најчитани вести

По двата неуспешни обида да лансира сателит во орбитата, Иран најверојатно се подготвува за уште едно лансирање на сателит. Неуспешните обиди Иран ги изврши и покрај обвинувањата од САД дека таа програма им помага во развој на балистички ракети.

Сателитските снимки направени овој месец од вселенскиот центар Имам Хомеини во покраината Семнан, покажуваат зголемена активност во тоа место, во момент кога се зајакнати тензиите меѓу Вашингтон и Техеран, поради пропаѓањето на нуклеарниот договор меѓу Иран и светските сили. Вселенскиот центар е оддалечен околу 240 километри југоисточно од Техеран.

Според некои западни медиуми, новиот обид за лансирање на сателитот се очекува пред крајот на оваа година.

Најнови вести