Home » Телото на Матеј ќе биде изложено во црква во Белград, оттаму ќе биде испратенo во Сплит

Телото на Матеј ќе биде изложено во црква во Белград, оттаму ќе биде испратенo во Сплит

by Журнал.мк

Телото на Матеј Периш денеска од црквата Свети Антониј во Белград ќе биде испратено во Сплит, каде ќе биде погребан, соопштија од белградската надбискупија. Телото ќе биде изложено во црквата од 15 часот, а во 17 часот ќе има погреб што ќе го предводи белградскиот архиепископ Станислав Хочевар, јавуваат српските медиуми.

Да потсетиме, вчера беше потврдено дека младиот човек чие тело беше пронајдено завчера во Дунав е Матеј Периш. Според Телеграф, ДНК анализата докажала дека се работи за исчезнатиот граѓанин на Сплит. Причината за смртта, очекувано, е давење, покажа обдукцијата. Ќе се прави и токсиколошка анализа, но овие резултати се очекуваат за неколку недели.

Неговото тело го извлекле морнарите завчера наутро околу 09 часот и 30 минути. Телото е пронајдено на местото наречено Ада Хуја, кое се наоѓа низводно од островот Голема војна, на сливот на Сава и Дунав, кое неколку пати било детално пребарувано.

По наредба на обвинителството е направена обдукција и ДНК анализа, а резултатите од токсиколошките анализи според експертите за белградските медиуми ќе бидат познати за неколку недели.

„МВР официјално соопштува дека со ДНК анализа на телото пронајдено во Дунав, на Ада Хуја, вчера околу 9.20 часот е утврдено дека се работи за хрватскиот државјанин Матеј Периш (26) чие исчезнување е пријавено во белградската полиција. на 31 декември минатата година“, соопшти српската полиција, пренесува Телеграф.

„Според прелиминарните обдукциски наоди, смртта била ненасилна. Припадниците на МВР интензивно трагаат по него од исчезнувањето на хрватскиот државјанин и ги преземале сите мерки и активности за негово пронаоѓање и расветлување на сите факти и околности за неговото исчезнување“, сеј додава.

„За пронаоѓање на хрватскиот државјанин Матеј Периш беа ангажирани припадници на полициската управа за град Белград, нуркачката единица на Жандармеријата, Управата за криминалистичка полиција, Полициската станица за безбедност на реките, како и сите полициски станици во градот Белград“, стоеше во соопштението.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More