7.8 C
Skopje
Tuesday, December 6, 2022

Телата на удавените татко и ќерка ќе бидат вратени во Ел Салвадор

Најчитани вести

Телата на таткото и ќерката што се удавија во реката Рио Гранде во обид да стигнат до територијата на САД, ќе бидат вратени во нивната татковина Салвадор, каде што ќе бидат погребани.

Фотографијата на Оскар Алберто Мартинес и 23-месечната Енџи Валери Мартинес во прегратка со лицата во матната вода го потресеа целиот свет.

Како што пишува Си-ен-ен, фотографијата е исто така потсетник за суровата реалност на мигрантската криза и за ризиците што луѓето ги преземаат за да стигнат до границите на Јужна Америка.

Телата ѝ беа предадени на сопругата и мајка Таниџи Авалос во средата во Мексико, а потоа во четвртокот беа префрлени во Монтереј, од каде што треба да се пренесат во Сан Салвадор.

Семејството на трагично настраданите татко и ќерка побара од властите да ја гарантираат приватноста додека ги пренесуваат нивните тела во татковината.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести