Home » Тековната година би можела да стане најжешката досега

Тековната година би можела да стане најжешката досега

by Журнал.мк

Тековната година е на пат да стане најжешката во историјата, објави денеска службата за климатски промени на Европската унија Коперникус.

Најтоплиот септември на глобално ниво дојде оваа година по летото со рекордно високи температури, објави Коперникус.

Температурите во септември беа за половина степен повисоки од претходниот најтопол септември досега и речиси еден степен потопли од просекот за септември помеѓу 1991 и 2020 година.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More