7.8 C
Skopje
Wednesday, December 7, 2022

Тврдењето на Ники Минаж за несакани последици од вакцината наиде на остра осуда

Најчитани вести

Министерот за здравство на Тринидад и Тобаго, Теренс Дејалсинг, го нарече лажно тврдењето на американската раперка Ники Минаж дека еден човек од карипскиот остров имал отечени тестиси по примањето вакцина против Ковид-19.

Минаж, родена во Тринидад, предизвика меѓународен бес со твитот во кој тврди дека нејзин братучед од Тринидад одбива да прими вакцина бидејќи неговиот пријател станал импотентен откога бил вакциниран.

„Неговите тестиси отекоа. Требаше да се жени за неколку недели, сега девојката ја откажа венчавката“, напиша Минаж во понеделникот за своите 22,6 милиона следачи на „Твитер“.

Твитот предизвика меѓународна реакција, при што високи преставници на здравствените власти во САД и Британија ги осудија ваквите тврдења.

А Дејалсинг твитот на раперката номинирана за „Греми“ го коментира како губење време.

„Една од причините зошто не можевме да ѝ одговориме на Минаж вчера е тоа што моравме да провериме и да се увериме дали она што го тврди е вистинито или лажно. За жал, изгубивме толку многу време за да го провериме ова лажно тврдење“, рече Дејалсинг.

На прашањето за твитовите на Минаж, д-р Ентони Фаучи, врвен експерт за заразни болести во САД, рече дека има многу дезинформации на социјалните мрежи.

„Не ја обвинувам за ништо, но треба двапати да размисли за пропагирање информации што навистина немаат основа, освен еднократна анегдота, а тоа не е наука“.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести