18.8 C
Skopje
Saturday, April 1, 2023

Твитер затвори кинески налози против протестите во Хонг Конг

Најчитани вести

Твитер соопшти дека укинал над 200.000 налози за кои верува дека се поврзани со кинеската држава и со кампањата за дезинформации против продемократските протести во Хонг Конг. Оваа мерка, како што се наведува, е дел од пошироките напори на компанијата да ги сузбие злонамерните политички активности на оваа популарна платформа. Иако Твитер е забранет во Кина, достапен е во Хонг Конг.

Најнови вести