-5.2 C
Skopje
Monday, January 24, 2022

Твитер забранува споделување туѓи снимки без согласност

Најчитани вести

Твитер најави дека нема да дозволи споделување на приватни медиумски податоци, како фотографии и видеа, на својата платформа, без согласност на лицето кое се наоѓа на нив.

Политиката за приватност на компанијата веќе забранува споделување на туѓи приватни податоци, како телефонски броеви, адреси и лични карти, потсетува Ројтерс.

-Кога поединци или овластени претставници ќе не известат дека не дале согласност за споделување на нивните приватни фотографии или видеа, ние ќе ги отстраниме, напишаа тие на Твитер.

Основачот и извршен директор на Твитер Џек Дорси во понеделникот поднесе оставка како прв човек на оваа социјална мрежа.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com