20.8 C
Skopje
Thursday, May 26, 2022

Тахири: Могерини влезе во авантури кои можеа да доведат до војна на Балканот

Најчитани вести

Поранешната главна преговарачка на Косово во дијалогот со Србија, Едита Тахири вели дека Високата преставничка на Европската унија (ЕУ) Федерика Могерини до пред една година ги застапувала европските принципи на Балканот, но потоа тие принципи ги прекрши и „влезе во авантури кои можеа да доведат до војна на Балканот“.

Тахири за весникот „Зери“ изјави дека неколку пати се сретнала во Брисел со Високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност, при што стекнала различни впечатоци за петгодишниот ангажман на Могерини на чело на европската дипломатија.

– Според моето искуство со госпоѓа Могерини, таа до пред една година беше во одбрана на европските принципи на Балканот, што подразбираа дека шесте балкански земји, вклучително и Косово, треба да станат членки на ЕУ. Меѓутоа, што се случи последната година и зошто таа ги прекрши европските принципи и влезе во авантури кои можеа да доведат до војна на Балканот, тоа не го разбирам, изјави Тахири

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com