8.8 C
Skopje
Wednesday, February 1, 2023

ТАТКО МУ ПЛАТИ МИЛИОНИ ЗА БИЛЕТ ЗА ЛЕТОТ ВО ВСЕЛЕНАТА СО ЏЕФ БЕЗОС. KОЈ Е ТИНЕЈЏЕРОТ ПРВИОТ КЛИЕНТ НА БЛУ ОРИЏИН?

Најчитани вести

Запознајте го Оливер Даемен, холандскиот тинејџер кој ќе лета во вселената со Џеф Безос, откако таткото на неговиот хеџ фонд плати милиони за билетот. Оливер Даемен, 18-годишник од Холандија, се приклучува на вселенскиот лет на Џеф Безос.

Даемен е првиот платен клиент на Blue Origin и го заменува анонимниот победник на аукцијата.

Даемен има пилотска дозвола, фасциниран е од вселената и оваа есен ќе оди на колеџ по физика. Кога Оливер Даемен ќе полета на 20 јули, тој ќе влезе во историјата како најмладата личност што патувала во вселената.

Холандскиот тинејџер ќе им се придружи на основачот на Амазон Џеф Безос, братот на Безос, Марк и авијатичарот Воли Фанк на бродот Нов Шепард на Блу Оригин, кој ќе превезува патници за прв пат досега.

Даемен, кој во моментов има 18 години, е првиот платен клиент на Blue Origin – тој минатиот месец лицитираше за место на аукција, на крајот загуби од анонимен понудувач кој плати 28 милиони долари за оваа можност. Но, Даемен лета на местото на тој патник откако се појавија „конфликти за закажување“, рече Блу Ориџн во блогот во четвртокот

На видео објавено на Твитер, Даемен рече дека е „супер возбуден“ што оди во вселената.

„Сонував за ова цел живот“, рече тој. „Јас сум супер возбуден што доживувам нула-г и го гледам светот одозгора“.

Според холандскиот сервис за вести РТЛ Ниус, Даемен веќе заминал за Тексас, каде што ќе започне New Shepard, со цел да ја заврши обуката за астронаути пред подигнувањето во вторник.

Па, кој е Оливер Даемен и како стана патник на многу очекуваниот вселенски лет?

Еве што знаеме досега.

Даeмен е син на Џес Даeмен, извршен директор на приватна фирма. Даемен ја основаше Сомерсет Капитал Партнерс, приватна фирма за недвижнини во 2005 година. Фирмата е со седиште во Оистервијк, Холандија.

Според Си-Ен-Би-Си, Даемен учествувал на аукцијата и веќе имал обезбедено место на вториот лет на Блу Ориџн, но компанијата го „помести нагоре“ кога победникот на аукцијата се одложи. Таткото на Даемен платил за местото, иако компанијата не откри колку платил, пренесува CNBC.

На есен ќе биде бруцош на колеџ

Даемен завршил средно училиште во 2020 година. Почнувајќи од овој септември, тој ќе присуствува на Универзитетот во Утрехт во Холандија каде ќе студира физика и управување со иновации, според Blue Origin.

Тој е љубител на подводни авантури и спортови на вода

Ако профилот на Даемен на Инстаграм е каква било индикација, тој поминал голем дел од своето слободно време на вода. Со текот на годините, тој објавувал слики на кои се занимава со нуркање, сурфање.

Дамен на својот Инстаграм профил во 2018 година објави фотографија од него, неговата сестра, диџејот Мартин Гарикс и возачот на Формула 1, Макс Верстапен.

Фасциниран е со летот и вселената

Дамен ја потроши својата слободна година пред факултет работејќи на добивање на лиценца за пилоти, а ова патување во вселената е кулминација на доживотниот интерес, според Blue Origin.

„Летањето по New Shepard ќе го исполни животниот сон за Оливер, кој е воодушевен од вселената, Месечината и ракетите уште од својата 4-та година“, соопшти компанијата.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести