17.8 C
Skopje
Wednesday, August 17, 2022

ТАТКОТО на Бритни ја држи во КУЌЕН ПРИТВОР и заработува МИЛИОНИ, фановите бесни на Тимберлејк! (ВИДЕО)

Најчитани вести

„Framing Britney Spears“, новиот документарец на The New York Timesза поп принцезата Бритни Спирс, ги разбесни фановите и отвори многу прашања…

Чудни фотографии, сомнителни позадини, веројатно шифрирани објави на социјалните мрежи и лицето на Бритни Спирс од изгубен вид и вечно размачкана маскара се влечеа низ медиумите со месеци.

Животните околности на поп дивата Бритни Спирс (39) се неисцрпна тема и повод за бројни новости, теории на заговор, а сега и филм кој имаше силно ехо. Документарецот на The New York Times наречен „Framing Britney“ премиерно беше прикажан на FX во петокот, а исто така е достапен на платформата Hulu и веќе е причина за бројни полемики, но и одмазда на неговите верни фанови

„Само деветта минута од документарниот филм, а веќе сакам да го раскинам глупавиот Џејми Спирс“ или „Јас сум на 25-тата минута од филмот и подготвен сум од болка и агонија да му ги извадам забите на Џастин Тимберлејк со клуч “, се само некои од коментарите на шокираните фанови.

Од клиника до клиника

Кога стана познато дека Џејми Спирс (68) сè уште управува со целиот имот на неговата ќерка Бритни и, уште пошокантно, дека тој ги донесува сите деловни и приватни одлуки во нејзино име, движењето #FreeBritney зад неа започна да се шири на социјалните мрежи.

Бритни живее во овие услови, без никаква слобода, уште од 2008 година по бурниот развод со Кевин Федерлајн и тешката борба за старателство над децата, што Бритни падна крајно емотивно и во една прилика наводно се забарикадирала во бањата со децата подоцна била хоспитализирана на кратко во психијатрија.

Иницијативата #FreeBritney сега сака да укаже на заговор против нивната омилена пејачка, но исто така врши притисок врз судовите да ја разгледаат одлуката за притвор за која многумина веруваат дека 14 години подоцна веќе не е неопходна.

Потврда за нивните тези, дека Бритни е под старателство спротивно на нејзината волја, дојде пред неколку месеци кога пејачката се обиде да го оспори старателството на нејзиниот татко на суд, но без успех. И покрај неколкуте нови сослушувања, Бритни Спирс сè уште не смее сама да носи одлуки, нејзиниот татко е сè уште нејзин старател, а нејзиниот случај станува сè почуден.

Фановите се сомневаат во заговор

Армијата фанови тогаш ја охрабри и сфатија дека се на добар пат.

– Нешто се случува во позадината на оваа приказна – посочува еден од соговорниците во филмот.

Продуцентката и режисерка Саманта Старк истакна дека е особено тешко да се раскаже животната приказна на Бритни Спирс без пристап до пејачката, која, како што вели, со години не дава вистинско интервју. На американските медиуми им беше понудено само надгледувано интервју, што многу респектабилни медиуми како New York Times го одбија. Затоа Старк верува дека Бритни навистина испраќа тајни пораки и апелира за помош на нејзините социјални мрежи, имајќи предвид дека се чини дека е единствената платформа каде што може да ја изрази својата страна повеќе или помалку слободно.

Како што изјави Старк во видео интервју за Entertainment Tonight, таа испратила низа барања за интервју со Бритни, но и со нејзиниот татко и старател.

– Им дадовме повеќе можности да ја раскажат својата страна, во текот на неколку месеци, но сите беа одбиени – додава.

Така, Старк ангажираше потполно женски тим за да се осврне на подемот и падот на поп принцезата, нејзините први чекори кога влезе во музичката индустрија, времето кога стана цел на таблоидот, но и периодот кога таа се лечеше .

Работи, но не заработува пари

Документарниот филм, на кој Старк работеше со нејзиниот тим повеќе од една година, понуди нова перспектива за кариерата и приватниот живот на Бритни Спирс, а заедно со нејзините соговорници, за прв пат јавно зборуваше и долгогодишната лична асистентка на Британи, Фелисија Калота.

– Ниту тогаш, ниту денес, не разбирам што е старателство и зошто тоа му е потребно на некој на возраст како на Бритни и на некој што е исклучително способен, и, верувајте ми, го знам тоа од прва рака – вели Калота во документарниот филм.

Токму ова спорно старателство е во фокусот на новиот документарец, кој се базира на извештаи на медиумите во целиот случај и се испитува од повеќе извори.

– Во секоја ситуација кога некој заработува толку многу пари, мора да ги испитате мотивите на сите луѓе блиски до таа sвезда – посочува еден од соговорниците во филмот, осврнувајќи се на фактот дека богатството на Бритни Спирс е повеќе од 60 милиони долари.

Документарецот објаснува и како Бритни била малтретирана од медиумите за време на нејзината кариера – од постојани прашања од новинари за нејзината невиност и тело до мизогинистички прашања поврзани со раскинувањето со Џастин Тимберлејк, со кого беше во врска од 1998 до 2002 година, и нивните распадот беше еден од најдраматичните во поп историјата. Тимберлејк тврди дека Бритни го изневерила, и тоа и нанел тежок удар на нејзината репутација.

За целата болна ситуација придонесуваат и ордите папараци кои тргнаа по стапките на Бритни.

„Бритни никогаш не ни рече да застанеме“, вели фотографот Дејвид Рамос во документарецот.

Лутите фанови го мразат Тимберлејк

Филмот посочува дека Тимберлејк ја насочил својата музика кон драмата со Бритни со цел да го сврти вниманието на јавноста кон себе. Значи, да речеме дека неговиот сингл „Cry Me a River“ ја фрла целата вина на Бритни, додека тој излезе дека е жртва. Се споменува и неговото радио интервју по раскинувањето кога тој се потсмеваше на неговата љубовна врска со Бритни, а четири години по нивната раскинување, додека Спирс јавно се бореше со друг развод и трезвеност, Тимберлејк симболично го објави синглот „What Goes Around Comes Around “

– Џастин Тимберлејк направи многу ср … и за што мора да се извини, но неговата врска со Бритни е на врвот на листата. Сакаме јавно извинување во кое таа ќе го признае целото зло што ѝ го направи – истакнуваат обожавателите.

Во 75-минутниот филм, новинарот Весли Морис убаво фразираше како Бритни се лизна од кулминацијата и титулата поп принцеза во бездна што само се продлабочи.

„Никој не ѝ помогна бидејќи нејзините страдања создадоа големо богатство“, рече Морис.

Без помош на правниот систем, Бритни сега се обидува да ја врати својата независност со други средства, како што е ветување дека нема да дејствува додека не се укине спорното старателство. Пошироката јавност можеби повеќе не ја смета за лудак, но таа одбива да биде Бритни Спирс, и тоа во моментов е нејзиното најдобро средство луѓето што ја контролираат нејзината кариера вистински да ја слушнат.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com