18.8 C
Skopje
Wednesday, October 5, 2022

Тасевска: Од утре започнува исплатата на мартовските пензии за околу 330.000 пензионери

Најчитани вести

Во време на глобална економска криза, преземаме мерки за заштита на животниот стандард на граѓаните.

Од утре започнува исплатата на мартовските пензии за околу 330.000 пензионери.

Секој пензионер на својата сметка ќе добие дополнителни 1.000 денари како помош во справувањето со последиците од кризата.

Овие 1.000 денари пензионерите можат да ги искористат за купување основни намирници или плаќање сметки, а оваа финансиска помош ќе трае во следните два месеца.

Благодарение на одговорните политики на СДСМ денес пензискиот фонд е стабилен, пензиите растат и се исплаќаат навремено.

За четири и пол години просечната пензија е зголемена за над 2.000 денари.

Веќе од септември следува ново историско највисоко покачување на пензиите, благодарение на новата методологија за усогласување на пензиите, усвоена низ дијалог со здруженијата на пензионерите.

Како одговорна партија преку Владата и институциите што ги раководиме, редовно и внимателно ги следиме движењата на светската економија и подготвени сме да преземеме дополнителни чекори за заштита на стандардот на граѓаните.

Повеќе пари во семејните буџети, помош и поддршка на домашната економија се приоритетите од кои се води СДСМ.

Прес-конференција на СДСМ, Лидија Тасевска, пратеничка на СДСМ

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com