-7.2 C
Skopje
Thursday, February 9, 2023

Тасевска: Минималната плата ја зголемуваме за 60 отсто за две години

Најчитани вести

Со растот на 14.500 денари минималната плата ја зголемуваме за 60 отсто за две години, изјави на прес-конференција Лидија Тасевска, пратеничка од СДСМ и коалицијата.

„Повторно ја зголемуваме минималната плата, овој пат на историски највисоки 14.500 денари. Тоа е за 2.000 денари повеќе од досегашниот законски минимум од 12.507 денари“, рече Тасевска.

Таа истакна дека кога СДСМ дошол на власт во 2017 година, минималната плата во кожарската, текстилната и чевларската индустрија изнесувала само 9.000 денари, а со новото зголемување, платите во овие индустрии за само три години растат за 5.500 денари, што е зголемување за над 60 отсто.

„Во апсолутни бројки, тоа значи над 60.000 денари повеќе на годишно ниво кај секој работник. Ваквиот значителен раст на минималната плата се темели на реални економски параметри со што обезбедуваме повеќе пари во семејствата, но и поттикнуваме дополнителен раст на останатите плати“, додаде Тасевска.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести