-3.2 C
Skopje
Wednesday, January 19, 2022

Таравари: Влада со Алтернатива во неа нема да трае долго

Најчитани вести

Генералниот секретар на Алијанса за Албанците и градоначалник на Гостивар, Арбен Таравари смета дека доколку Алтернатива прифати да влезе во Владата, таа нема да трае долго.

Таравари по средбата со амбасадорот на ОБСЕ, Клеменс Која изјави дека ќе ја почитуваат одлуката на Алтернатива, напоменувајќи дека на претходните избори како коалиција добиле 82 илјади гласови за, како што рече, „анти-ДУИ политиката.

– Пред година и пол излеговме со г-динот Гаши на парламентарни избори и добивме гласови од граѓаните против политиките на ДУИ. Договорот беше потпишан за четири години и секако не мора да се придржуваат до тоа. Како ќе одлучат, така. Ние ќе ја почитуваме нивната одлука. Доколку влезат во влада, таа влада нема да биде одржлива, бидејќи има нестабилност во СДСМ. Таму владеат фракции и има многу неисполнети ветувања кон коалициските партнери. Сметам, дека наредната 2022-ра година ќе биде изборна, рече Таравари.

Според него, земјава на 14. декември нема да добие датум за почеток на преговорите за влез во ЕУ, бидејќи, како што рече, информации кои ги добиваат од Брисел е дека датум ќе добиеме во 2023-та година.

Алијансата за Албанците рече дека ќе останат во опозиција и веќе прават подготовки за Конгресот што го планираат за напролет, на кој приоритет ќе биде реорганизација и ребрендирање на партијата со кои ќе настапат на претстојните избори.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com