23.8 C
Skopje
Saturday, June 25, 2022

Талибанците бараат помош по силниот земјотрес

Најчитани вести

Талибанците апелираат меѓународната заедница да испрати помош во Авганистан по вчерашниот земјотрес со интензитет 6,1 степени според Рихтеровата скала, при што загинаа над илјада луѓе, а најмалку 1.500 се повредени.

Не е познат бројот на затрупаните луѓе под урнатините, а спасувачките акции се попречени од обилниот дожд и недостиг на средства.

Најпогодена од земјотресот е југоисточната авганистанска покраина Патика, а Обединети нации се обидуваат да обезбедат засолништа и помош во храна.

Портпаролот на талибанците Занихулах Муџахид на Твитер објави дека во загрозената област Пактика од Пакистан пристигнале осум камиони со храна и други артикли, како и два авиона со хуманитарна помош од Иран и од Катар.

Јужна Кореја и Јапонија најавија помош за настраданите во земјотресот.

Организирање на директна меѓународна помош би било тешко, бидејќи многу земји, вклучително и САД, испраќаат хуманитарна помош преку ОН и други организации за да избегнат испраќање пари на талибанците.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com