14.8 C
Skopje
Monday, September 26, 2022

Тажна приказна зошто принцезата Дијана НИКОГАШ не сакала да носи – Chanel!

Најчитани вести

Големо внимание привлече филмот „Спенсер“ посветен на Дијана, чиј лик ќе го игра Кристен Стјуарт. Сепак, изборот на облека за Кристен им пречеше на многумина.

На прв поглед, сè е во ред, актерката носи црвено палто со потпис на модната куќа Chanel , а станува збор за асоцијација со стајлингот на Дијана од Божиќната миса во 1993 година, кога веќе размислуваше за развод со принцот Чарлс.

Покрај тоа, Кристен е и амбасадорка на Chanel, па затоа изборот не е изненадувачки на прв поглед. Сепак, Chanel не е вистинскиот избор за принцезата Дијана од важна причина. Таа имаше многу комплицирана врска со тој бренд и модната куќа.

Иако Дијана носеше гардероба со потпис на куќите на Версаче или Диор, Chanel започна да носи дури кога осумдесеттите беа при крај, но многу ретко.

<img src="https://glossy.espreso.co.rs/data/images/2021/02/03/12/316286_profimedia0022089159_ff.jpg" alt="<p>Princeza Dajana, neponovljiva ledi Di, i dan-danas važi za modnu ikonu, uprkos tome što je prošlo pune 23 godine od njene smrti.

Проблемот беше – логото.

Во документарниот филм „Дијана: Со свои зборови“ може да се слушне како Дијана се сеќава на моментот кога на ракавите на нејзиниот сопруг Чарлс видела манжетни во форма на C со две букви, што е логото на куќата на Chanel.

„Го прашав:„ Ти го доби тоа од Камила, нели? “И тој ми одговори:„ Да, во што е проблемот? Тоа е само подарок од пријател “. О, како тогаш се скаравме. Љубомора, чиста љубомора, рече Дијана.

Чарлс и Камила ги препознаа првите букви од нивните имиња во испреплетените букви C, што е првенствено етикета за првата буква од името и презимето Coco Chanel. Сепак, брендот „Chanel“ на Дајана секогаш остана омразен поради ова.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com