5.8 C
Skopje
Friday, December 9, 2022

ТАЖНА ВЕСТ: Почина македонската актерка Јулијана Стефанова

Најчитани вести

По кратко боледување, на 61-годишна возраст почина актерката Јулијана Стефанова, која целиот работен век беше вработена во Народниот театар – Битола.

Стефанова играше во многу претстави, а јавноста најмногу ја паенти во „Аудиција“, „Аждер“, „Малограѓанска свадба“…

Пред неколку часа не напушти еден прекрасен човек, Јулијана Стефанова, актерката која штом ќе се појавеше на сцената веднаш предизвикуваше насмевка на лицата од публиката. Нејзиниот актерски хабитус беше мек и топол, специфичен по тоа со каква леснотија ги правеше работите на сцената. А зад сцената беше уште потопла и голем другар, објави Народен театар Битола.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести