12.8 C
Skopje
Monday, June 14, 2021

Тадиќ: Владата на Вучиќ го создаде Беливук

Најчитани вести

Поранешниот српски претседател Борис Тадиќ изјави дека наместо да ја слушаат владината пофалба за апсењето на групата на Вељко Беливук, „тие треба да сносат одговорност за создавањето на тоа злосторство“.

„Дури и ако тие денес се искрени во борбата против овој клан, потребно е да сноси, ако не и кривична, тогаш барем политичка одговорност за соработка со тој клан во изминатите осум години“, рече Тадиќ, сега претседател на социјалната Демократска партија, изјавувајќи за неделникот „Време“.

Како што изјави, „ова во суштина е конечно признавање на режимот на Вучиќ за поврзаноста со криминалот, за што зборував цело време во претходните години, а не во борбата против организираниот криминал“.

„Она за што се фали владата денес треба да одговара и да биде сменета, бидејќи групата на Беливук не би постоела ако Српската напредна партија (СНС) не беше на власт“, ​​рече Тадиќ.

Тој изјавил дека „кланот Беливук директно потекнува од системот на СНС, кој управуваше со криминални навивачки групи како свои паравоени фаланги“.

Според Тадиќ, „вистина е дека од воведувањето на повеќепартиски систем во Србија, борбата против организираниот криминал се водеше само за време на четирите години од извршната власт на Демократската партија“.

„Сè друго пред и после тоа беше повеќе или помалку комбинација на криминал и државата или безбедносните служби“, рече Тадиќ.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести