5.8 C
Skopje
Saturday, March 25, 2023

Тага што не можеше да се сокрие: Последното видео на Мерилин Монро го открива целиот очај на славната убавица! (ВИДЕО)

Најчитани вести

Ова е последната позната снимка на Мерилин Монро. Создадена е на крајот на јули 1962 година и на неа се гледа како актерката позира на плажа, позирајќи пред фотографот Џорџ Борис. Направена е од минувачи кои присуствувале на фотосесијата.

Подоцна Џорџ рече дека актерката е видена како „трпи нешто“. Нејзиното расположение варираше од хистерична смеа до неразумни солзи. Таа беше расеана и не обрнуваше внимание на она што и ’го кажуваа.

Мерилин Монро беше пронајдена мртва на 5 август 1962 година во нејзиниот стан во раните утрински часови од нејзиниот психијатар Ралф Гринсон. Нејзината домаќинка Јунис Мареј почувствува дека нешто не е во ред. Таа виде светло под вратата, но не можеше да влезе во собата.

Веста за смртта стана насловна страница на сите весници во тоа време. Стапката на самоубиства во Лос Анџелес се удвои по смртта на актерката, а весниците секој ден добиваа десетици повици и писма со кои од читателите се бараше да откријат што се случило со познатата актерка и пејачка, пишува порталот The vintage news.

  • Смртта на Мерилин Монро е ужасна лекција за сите оние кои сакаат да влезат во приватноста на ѕвездите и да прочепкаат низ нивните животи – истакна во тие денови францускиот уметник Ан Кокто.

Најнови вести