Home » „Таблета за убивање на ракот“ почнаа да тестираат на луѓето: „Ги уништува цврстите видови на рак“

„Таблета за убивање на ракот“ почнаа да тестираат на луѓето: „Ги уништува цврстите видови на рак“

by Lina Muslija

Професорот ги нарече резултатите „ветувачки“ и рече дека истражувањето покажало дека AOH1996 може да го потисне растот на туморот кај клеточните и животинските модели, а во тек се клиничките испитувања на луѓе од првата фаза.

Американските научници развија лек во форма на таблета кој при претклиничките тестови ги „уништиl“ сите цврсти видови на рак и ги остави здравите клетки непроменети, пренесува германската новинска агенција dpa.

Научниците од Сити оф Хоуп, една од најголемите американски организации за истражување и третман на рак, во вторникот објавија студија во која детално се опишани првите резултати од „апчињата за убивање рак“ AOH1996.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More