15.8 C
Skopje
Saturday, October 1, 2022

Сè повеќе странски медиуми ја прекинуваат работата во Русија

Најчитани вести

Меѓународни радиодифузери и медиуми ја прекинаа работата во Русија, по одлуката на рускиот Парламент да го ограничи известувањето за вестите за инвазијата на земјата на Украина.

Германските јавни радиодифузери АРД и ЗДФ објавија дека засега го прекинуваат покривањето од нивните московски студија, но „ќе продолжат да ја информираат јавноста за настаните во Русија и Украина од нивните други локации“.

Голем број западни медиумски организации ги прекинаа своите активности во Русија по репресијата на Москва врз странските медиуми.

Рускиот претседател Владимир Путин во петокот потпиша нов закон кој ќе значи високи парични казни и до 15 години затвор за ширење лажни информации за вооружените сили на земјата.

Тикток ќе прекине голем дел од својата услуга во Русија.

„Немаме друг избор освен да го прекинеме преносот во живо и новите содржини на нашата видео услуга додека ги разгледуваме безбедносните импликации на овој закон“, објави компанијата.

Си-Ен-Ен ќе престане да емитува програма во Русија. „Ќе престанеме да емитуваме додека продолжуваме да ја оценуваме ситуацијата и нашите следни чекори напред“, изјавија од американската телевизија за ДПА.

Законот конкретно го казнува ширењето на наводни лажни информации за руски војници, дискредитирањето на руските вооружени сили, како и повиците за санкции кон Русија.

Москва официјално ја нарекува инвазијата на Украина „воена операција“ и веќе им забрани на медиумите да користат термини како „напад“ или „инвазија“.

Би-Би-Си во петокот објави дека планира да ја запре работата на своите новинари во Русија. Во неделата, портпаролот на радиодифузерот потврди дека нејзината меѓународна програма на BBC World News, која се емитува во многу земји надвор од Британија, е блокирана во Русија од саботата.

Радио Слободна Европа/Радио Слобода (РСЕ/РЛ), финансирана од САД, во саботата соопшти дека ќе ја прекине работата во Русија.

Телевизијата како причини ги наведе стечајните постапки иницирани од руските даночни власти против руската филијала на РСЕ, зголемениот полициски притисок врз нејзините новинари и новиот закон за медиуми во Русија. РСЕ има физичко присуство во Русија од 1991 година.

Други европски медиуми, вклучително и шпанската државна новинска агенција ЕФЕ, весникот Ел Паис и радиодифузерот РТВЕ, како и италијанскиот радиодифузер Раи, исто така ги прекинаа своите активности во Русија.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com