21.8 C
Skopje
Saturday, September 24, 2022

Сѐ уште не се знае точниот датум за поврат на ДДВ за граѓаните

Најчитани вести

Од први до петнаести декември на сметките на граѓаните кои скенирале фискални сметки треба да легнат околу три милиони евра. Министерката за финансии Нина Ангеловска денеска информираше дека во просек едно лице ќе добие по околу десет евра.

Податоците на УЈП покажале дека од кога е во сила оваа мерка има значителен раст на издавањето на фискални сметки. Во декември треба да исплатени парите од скенираните сметки за јули, август и септември.

Инаку податоците на министерството за финансии покажува дека 170 илјади граѓани скенираат фискални сметки и чекаат поврат на средства од ДДВ.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com