1.8 C
Skopje
Saturday, January 28, 2023

СФАЌАШ ДЕКА ЕДЕН ДЕН ЌЕ БИДЕШ КРАЛИЦА: Кога принцот Чарлс ја запросил, Лејди Ди мислела дека се шегува!

Најчитани вести

Во тајните интервјуа, кои кралскиот биограф Ендру Мортон ги користеше за својата книга „Дајана: нејзината вистинска приказна“, Лејди Ди призна дека се сретнала со принцот Чарлс само 13 пати пред тој да ја запроси во февруари 1981 година.

Како што е откриено во транскриптите, покојната принцеза сметала дека принцот Чарлс се шегувал во моментот кога ја запросил.

Princ Čarls

„Отидов во Виндзор и пристигнав околу 17 часот. Ми рече дека многу сум му недостигала. Тој беше познат по тоа што беше многу нетактичен, па ме праша: ‘Дали сакаш да се омажиш за мене?’ и тогаш тој почна да се смее. Се сеќавам дека мислев дека сето тоа е шега, па му реков дека ќе се омажам и почнав да се смеам сама“, рече тогаш принцезата Дајана.

Книгата на Мортон, чија прва верзија беше објавена во 1992 година, откри како предлогот се одвивал во детската соба на замокот Виндзор и дека Чарлс не клекнал на колена кога го поставил прашањето.

Princeza Dajana

Дијана потоа откри како тонот на разговорот се променил после тоа:

„Тој стана сериозен и рече:„ Сфаќаш дека ќе бидеш кралица еден ден? “ И глас во мене рече:„ Нема да бидеш кралица, но ќе имаш тешка улога “.

Кога рече „ДА“, Дијана му рекла на Чарлс:

„Те сакам многу“, и тој одговорил: „Што и да значи таа љубов“.

Патем, многумина се сеќаваат дека таа сцена беше оживеана во четвртата сезона од серијата „The Crown“.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести