8.8 C
Skopje
Sunday, November 28, 2021

Супер црвената месечина снимена низ целиот свет

Најчитани вести

Појавата на таканаречената „крвава“ или „црвена“ Месечина, поради нејзината црвена рефлексија, ширум светот беше фотографирана заедно со зачудувачките пејзажи и познати знаменитости.

Вчерашното појавување на „црвената“ Месечина обично се случува за време на затемнувањето, кога Земјата е директно помеѓу Месечината и Сонцето и кога ја крие Месечината од сончевите зраци.

Фотографиите пренесени од Би-Би-Си покажуваат како е снимен овој феномен во Сиднеј покрај зградата на Опера, во кинескиот град Јангченг, покрај најголемата џамија изградена во модерна Турција, Сината џамија во Истанбул и Храмот Посејдон во Атина.

Црвената месечина е сликана и зад статуата на Христос Спасителот во Рио де Женеиро, Мадрид, главниот град на Шпанија, и како што „поминува“ меѓу големи облакодери и додека се пробива низ облаците над античкиот Стоунхенџ во Велика Британија.

Вчерашната Супер Месечина, една од трите годинава, беше најголемата Супер Месечина оваа година, бидејќи беше и најблиску до Земјата.

Супер Месечината беше делумно видлива каде и да беше во тоа време на ноќта, а жителите на делови од Азија и Австралија, САД и Јужна Америка можеа најмногу да уживаат во сцената.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com