8.8 C
Skopje
Thursday, December 8, 2022

Судијата Ставрев на боледување, одложено рочиштето за „Титаник“

Најчитани вести

Судијата Огнен Ставрев, инаку член на судечкиот совет, поради отворено боледување не дојде на денешното рочиште за предметот „Титаник“ на СЈО во Кривичниот суд, па судењето беше одложено, а ново рочиште е закажано за 19 август.

Во судот денеска дојдоа сите обвинети со исклучок на поранешниот премиер Никола Груевски кој сега е азилант во Унгарија.

Освен Груевски, во „Титаник“ обвинети се и Кирил Божиновски, Миле Јанакиески, Гордана Јанкулоска, Билјана Бришкоска Бошковски, Илија Димовски, Мунир Пепиќ, Едмонд Темелко, Леко Ристоски, Кирил Тодоровски, Катерина Веловска, Станко Коруновски, Коста Марковски, Драгче Драгчески, Марјан Накевски, Гоце Јаневски, Џезми Ахмет, Роберт Давитков, Далибор Алешковиќ и Ленка Рашјаковска.

Тие се осомничени за злосторничко здтужување, повреда на избирачкото право, повреда на слободата на определување на избирачите, поткуп при избори и гласање, уништување изборен материјал и злоупотреба на средства за финансирање избкрна кампања.

Судија во предметот е Осман Шабани, а застапник на обвинението е Лиле Стефанова.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести