27.8 C
Skopje
Thursday, June 30, 2022

Судир меѓу мигрантите и полицијата на грчкиот остров Самос, затворени училиште и градинка

Најчитани вести

Полицијата и група мигранти се судрија во бегалскиот камп на грчкиот остров Самос, поради што локалните власти донеле одлука да се затворат блиското основно училиште и градинката.

Судирите избиле кога околу 200 луѓе започнале протести поради условите во драматично преполнетиот камп, барајќи да им се дозволи да го напуштат овој остров во источна Грција.

Демонстрантите фрлале камења и други предмети врз полицијата, која одговорила со солзавец и шок-бомби, пренесува АП.

Кампот кај Самос, кој е изграден за да прими 648 лица, во моментов има 7.497 мигранти.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com