27.8 C
Skopje
Thursday, June 30, 2022

Судењето за убиството на Ивановиќ ќе почне на 30 декември

Најчитани вести

Судскиот процес против осомничените за вмешаност во убиството на лидерот на Граѓанската иницијатива СДП, Оливер Ивановиќ, ќе почне на 30 декември, изјави синоќа Махмут Халими, еден од адвокатите на осомничените.

Халими за Косово онлајн изјави дека подготвителното рочиште е закажано за 30 декември во 9:30 часот. Тој додаде дека бил во можност да го добие и да го прими обвинението и на српски и на албански јазик во врска со случајот за убиството на Ивановиќ.

Косовското Специјално обвинителство поднесе обвинение на 2 декември против шест лица – Недељко Спасојевиќ, Марко Рошиќ, Драгиша Марковиќ, Жарко Јовановиќ, Радета Басара и Силвана Арсовиќ, кои се товарат за вмешаност во убиството на Ивановиќ.

Ивановиќ беше убиен на 16 јануари 2018 година пред неговиот партиски штаб во северниот дел од Косовска Митровица

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com