26.8 C
Skopje
Wednesday, August 10, 2022

Судењето за насилството во општина Центар вратено на почеток

Најчитани вести

Судењето за насилството пред Општина Центар денеска почна одново поради изминување на 90 дена од одржување на последното рочиште. Случајот го води судијата Душко Јосифовски, а застапник на обвинението е Фатиме Фетаи која на денешното рочиште побара на Груевски да му се суди во отсуство.

Адвокатот Димитар Дангов побара, со оглед дека од последното одржано рочиште поминале повеќе од 90 дена, а и дека треба повторно да бидат изведени докази и сведоци, Судот повторно да процени кои докази се процесно важни и неважни со цел постапката што побрзо да заврши.

Судот го прифати предлогот на обвинителот, на Груевски и ги одби предлозите на одбраната за одложување на расправата, за закажување посебно рочиште за образложување на приговорите по изведените докази и за новонастанатата ситуација со оглед на промената на овластениот тужител.

Во „Насилство во Општина Центар” обвинети се повеќе лица, меѓу кои поранешниот премиер Никола Груевски кој е во бегство во Унгарија, екс министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески, како и поранечната советничка од ВМРО-ДПМНЕ Даниела Рангелова и осум други лица.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com