Home » Струга забрани шетање во костими за капење

Струга забрани шетање во костими за капење

by Журнал.мк

Струга забрани шетање во костими за капење низ струшката чаршија. Општината постави информативни табли на повеќе локации за оваа намена и преку соопштение ја информираше јавноста – да нема голотија на јавни места.

Струга не е конзервативен, туку туристичка град, велат советниците од ВМРО ДПМНЕ. Оваа одлука е самоиницијативна и не е донесена согласно законот за локална самоуправа.

„Во конкретниот случај Советот нема донесено одлука за поставување на тие знаци, ниту пак поставувањето на тие знаци е предвидено во програмата која е изгласана од страна на Советот“, вели Ален Деребан координатор на советничката група на ВМРО ДПМНЕ Струга.

Стружани со поделени мислења, некои сметаат забраната е добра, додека други не се согласуваат.

Од Комуналниот инспекторат при општина Струга не добивме став.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More